Ahogy a gyerekek nőnek, fontos, hogy elegendő vitamint és ásványi anyagot kapjanak az optimális egészség megőrzéséhez. A legtöbb gyerek megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jut a kiegyensúlyozott étrendből, de bizonyos körülmények között előfordulhat, hogy vitaminokból és/vagy ásványi anyagokból kiegészítésre van szüksége.

Hogyan válasszunk vitaminokat gyerekeknek?

Ha gyermeke valamilyen speciális diétát követ, nem tudja megfelelően hasznosítani a tápanyagokat vagy válogatós, hasznos lehet a vitaminok szedése. Olyanokat válasszunk, amelyeket kifejezetten gyerekeknek készítettek, és ügyeljünk arra, hogy ne tartalmazzanak olyan dózist, amely meghaladja a gyermekek napi tápanyagszükségletét.

A gyerekek tápanyagszükséglete

A gyerekek tápanyagszükséglete életkortól, nemtől, mérettől, növekedéstől és aktivitási szinttől függ. Egészségügyi szakértők szerint a 2-8 éves gyerekeknek naponta 1000-1400 kalóriára van szükségük. A 9-13 éves gyerekeknek napi 1400-2600 kalóriára van szükségük bizonyos tényezőktől, például az aktivitási szinttől függően.

Amellett, hogy elegendő kalóriát tartalmaz, a gyermek étrendjének meg kell felelnie a következő étrendi referenciabeviteli értékeknek (DRI-k):

Tápanyag DRI 1-3 éves korigDRI 4-8 éves korig
kalcium 700 mg 1000 mg
vas 7 mg10 mg
A-vitamin300 mcg400 mcg
B12-vitamin0,9 mcg1,2 mcg
C-vitamin15 mg25 mg
D-vitamin600 NE (15 mcg)600 NE (15 mcg)

Noha a fenti tápanyagok a leggyakrabban tárgyaltak, természetesen nem csak ezekre van szükségük a gyerekeknek.

Szükség van bizonyos mennyiségű vitaminra és ásványi anyagra a megfelelő növekedéshez és egészségük megőrzéséhez, de a pontos mennyiség életkoronként változik. Az idősebb gyermekeknek és tinédzsereknek más mennyiségű tápanyagra van szükségük, mint a fiatalabbaknak.

A gyerekeknek más tápanyagigényük van, mint a felnőtteknek?

A gyerekeknek ugyanazokra a tápanyagokra van szükségük, mint a felnőtteknek, de általában kisebb mennyiségre. Ahogy nőnek, létfontosságú, hogy megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jussanak, amelyek elősegítik például az erős csontok építését, ilyen tápanyagok a kalcium és a D-vitamin. Ezenkívül a vas, a cink, a jód, a kolin és az A-, B6- (folsav), B12- és D-vitamin kulcsfontosságú az agy fejlődéséhez a korai életszakaszban.

Így, bár a gyerekeknek kisebb mennyiségű vitaminra és ásványi anyagra lehet szükségük, mint a felnőtteknek, mégis elegendő mennyiséget kell kapniuk ezekből a tápanyagokból a megfelelő növekedéshez és fejlődéshez.

Szükségük van vitamin-kiegészítőkre a gyerekeknek?

Általánosságban elmondható, hogy azoknak a gyerekeknek, akik egészségesen, kiegyensúlyozottan táplálkoznak, nincs szükségük vitamin-kiegészítőkre.

A csecsemőknek azonban más a tápanyagigényük, mint a gyermekeknek, és szükségük lehet bizonyos kiegészítőkre, például a szoptatott csecsemőknek D-vitaminra.

Összességében azoknak a gyerekeknek, akik kiegyensúlyozott étrenden élnek, amely minden élelmiszercsoportot magában foglal, általában nincs szükségük vitamin- vagy ásványianyag-kiegészítőkre. Annak ellenére, hogy a legtöbb egészségesen táplálkozó gyermeknek nincs szüksége vitaminokra, bizonyos körülmények indokolhatják a pótlást.

Bizonyos vitamin- és ásványianyag-kiegészítőkre lehet szükségük azoknak a gyerekeknek, akiknél fennáll a hiányosság kockázata, például azoknak, akik

  • vegetáriánus vagy vegán étrendet követnek
  • olyan egészségügyi állapota van, amely befolyásolja a tápanyagok felszívódását vagy növeli a tápanyagok iránti igényt, például cöliákia, rák, cisztás fibrózis vagy gyulladásos bélbetegség (IBD)
  • olyan műtéten esett át, amely a beleket vagy a gyomrot érintette
  • rendkívül válogatósak, és nehezen esznek különféle ételeket.

Különösen a növényi alapú étrendet fogyasztó gyerekeket fenyegeti a kalcium-, vas-, cink-, valamint a B12- és D-vitamin-hiány veszélye – különösen, ha kevés állati eredetű terméket esznek, vagy egyáltalán nem fogyasztanak.

A vegán étrend különösen veszélyes lehet a gyermekek számára, ha bizonyos tápanyagokat – például az állati eredetű élelmiszerekben természetesen megtalálható B12-vitamint – nem pótolnak kiegészítőkkel vagy dúsított élelmiszerekkel. Ha nem pótolják ezeket a tápanyagokat a gyermekek étrendjében, az súlyos következményekhez vezethet, például rendellenes növekedéshez és fejlődési késésekhez. Azonban előfordulhat, hogy a növényi alapú étrendet folytató gyermekek elegendő táplálékot kapnak pusztán az étrendből, ha szüleik elegendő növényi táplálékot fogyasztanak, amely természetesen tartalmaz bizonyos vitaminokat és ásványi anyagokat.

A cöliákiában vagy IBD-ben szenvedő gyermekeknél nehezen tudnak felszívódni a vitaminok és ásványi anyagok, különösen a vas, a cink és a D-vitamin. Ennek az az oka, hogy ezek az állapotok károsítják a bél azon területeit, amelyek felszívják a mikrotápanyagokat.

Másrészt a cisztás fibrózisban szenvedő gyerekeknek nehézségei vannak a zsírfelszívódásban, ezért előfordulhat, hogy nem szívódik fel megfelelően a zsírban oldódó A-, D-, E- és K-vitamin.

Ezenkívül a rákos és más megnövekedett tápanyagszükségletet okozó betegségekben szenvedő gyermekeknek bizonyos kiegészítőkre lehet szükségük a betegséggel összefüggő alultápláltság megelőzésére.

Hogyan biztosíthatja, hogy gyermeke elegendő tápanyaghoz jusson

Annak érdekében, hogy a gyermekek megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jussanak, törekedjen arra, hogy különféle tápláló ételeket vegyen fel étrendjükbe. Gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, sovány fehérjék, egészséges zsírok és tejtermékek bevitele valószínűleg elegendő vitamint és ásványi anyagot biztosít. Annak érdekében, hogy gyermeke több terméket egyen, folyamatosan vezessen be új, különböző és ízletes módon elkészített zöldségeket és gyümölcsöket. A gyerekek egészséges étrendjének mérsékelten kell tartalmaznia a hozzáadott cukrokat és a feldolgozott, finomított élelmiszereket. Ha azonban úgy érzi, hogy gyermeke nem jut megfelelő tápanyagokhoz pusztán az étrenden keresztül, az étrend-kiegészítők hatékony segítségek lehetnek a gyermekek számára szükséges tápanyagok biztosításához.

Online Fitotékánkban külön kategóriába gyűjtöttük a gyermekeknek való étrend-kiegészítőket: https://webshop.vitahelp.hu/termekkategoria/gyerekeknek/

Forrás:

https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-kids#bottom-line