Artériás érvizsgálat

Az arteriográf egy magyar fejlesztésű készülék, amellyel az erek állapotát vizsgáljuk. Segítségével még abban a fázisban diagnosztizálható a kialakuló betegség, amikor a komolyabb egészségi problémák (pl. érelmeszesedés, érszűkület, szívinfarktus, agyvérzés) még megelőzhetőek.

Értékes információkat kaphatunk az érfalban lévő sejtek működéséről, valamint az aorta rugalmasságáról. Maga a vizsgálat pár perc alatt elvégezhető, fájdalommentes, a vérnyomásméréshez hasonlít. Mandzsettával érzékel és analizál felkari nyomáshullámokat, ún. pulzushullámokat. Ez túlmutat a hagyományos vérnyomásmérésen, a teljes érrendszer állapotáról nyújt pontos információt. A módszer azon a felfedezésen alapul, hogy a műszer a felkaron elhelyezett mandzsettán keresztül olyan jeleket képes regisztrálni, melyek az egész érrendszer állapotát tükrözik, képet nyújtanak arról, mennyire rugalmasak – azaz mennyire egészségesek. Az érfali rugalmasság az érelmeszesedéssel szoros összefüggésben álló paraméter.

Mit mér a műszer és hogyan?
Maga a vizsgálat vérnyomásméréshez hasonlít, ám nem csupán a szisztolés és diasztolés vérnyomásértékeket ismerjük meg. A különbség a részletességben rejlik: a felkarra helyezett mandzsetta ún. teljes pulzusgörbéket képes érzékelni, melyek gyakorlatilag a karunkban mérhető vérnyomásváltozásokkal azonosak. Ezeket a görbéket a mérőműszer elektronikus jelekké alakítja, majd a számítógépes program analizálja. A kapott eredmény jellemzi: a kiserek és az artériák működését, a szívközeli érszakasz nyomásviszonyait, a szívre ható közvetlen terhelést. Meghatározza a fő ütőér (aorta) rugalmasságát, és ez alapján, a közép-európai populáció átlagértékeit figyelembe véve kiszámítja az úgynevezett artériás életkort. Ideális esetben az artériák ily módon meghatározott életkora nem haladja meg a vizsgált személy valódi életkorát. Ezzel a módszerrel értékes információkat lehet nyerni az érfalban lévő sejtek működéséről, valamint a fő ütőér, az aorta rugalmasságáról. Minél rugalmasabb az érfal, annál egészségesebb.

Jelenlegi gépünk plusz elemei:
1,Centrális vérnyomás – aorta  centrális vérnyomás( normális esetben alacsonyabb mint a perifériális(fellkari) vérnyomás  így pontosabb adatot kapunk az adott állapotról
2,Augmentációs index – kisartériák értónusának indexe(milyen nyomás nehezedik a kisartériákra)
3,Pulzushullám sebesség – az aortafal pulzushullám nyomása. Minél merevebb az aortafal annál gyorsabb a pulzushullám sebessége , ez kockázati mutató szív és érrendszeri probléma esetén. Az artériás életkor is ebből következtethető.

 

A mérés 30 éves életkor felett mindenkinek javasolt, közülük különösen annak, aki:

  • Stresszes körülmények között él és dolgozik
  • Túlsúlyos
  • Dohányzik
  • Magas vérnyomása van
  • Magas a koleszterin- és/vagy trigliceridszintje
  • cukorbeteg, vesebeteg
  • családjában előfordult magas vérnyomás, szívbetegség vagy cukorbetegség
  • változó korban van
  • bármilyen érbetegséggel összefüggő panasza van
  • váratlanul memóriazavara kezdődik

 

A mérés ismétlésével objektíven nyomon követhetővé válnak, így akár trendeket is lehet vele vizsgálni.