IR (inzulinrezisztencia) szűrővizsgálat

Napjaink egyik legkomolyabb és sok embert érintő betegsége a diabétesz, és az annak „előszobájának” is nevezett inzulinrezisztencia. A magyar adatok e betegségcsoport esetében kiugróan rosszak. Az Egyesült Államok után Magyarországon a legnagyobb a kockázata az ilyen típusú betegség kialakulásának, általános tápanyaghiány mellett. Számos rizikófaktor, étkezési és életmódbeli magatartáshiba emelheti tovább a betegség kialakulásának kockázatát.

Minél előbb teszünk a probléma ellen, annál nagyobb eséllyel kerülhetjük el akár a súlyosabb betegség kialakulását, akár a gyógyszer vagy injekció használatát.

Ez a szűrővizsgálati csomag (és terápia) elsősorban az inzulinrezisztenciában szenvedőknek szól és azoknak, akiknek családjában előfordult II-es típusú diabétesz vagy inzulinrezisztencia (tehát a valószínűsége is fokozottabb, hogy ilyen betegség kialakuljon).

A szűrővizsgálat elemeit úgy válogattuk össze, hogy az elsősorban a cukoranyagcserére összpontosít, de emellett egyből a változás felé is terel. Ebben a csomagban kiemelt szerepet kap az étrend és az ilyen esetekben fokozottan hiányzó mikrotápanyagok.

A szűrővizsgálat továbbá kiemelt figyelmet fordít a lelkünk és idegrendszerünk egyensúlyára is, amely az IR esetén is rendkívül fontos tényező lehet.

A szűrővizsgálat 4 elemből áll:

EIS (Electro Interstitial Scan) – A sejtközötti tér vizsgálata

A módszer egyedülálló módon ad információt a sejten kívüli és sejten belüli terek állapotáról és az azokban zajló élettani folyamatokról. A műszer lehetővé teszi, hogy egy három perces eljárással képet kapjunk a szervezet aktuális állapotáról.
Információt nyújt például a szív, a vesék, a tüdő, a máj, a hasnyálmirigy, az emésztés, az agy vagy akár az idegrendszer funkcionális állapotáról. Áttekintést nyerhetünk a hormonszintekről, az oxidatív stresszről, a vérgázértékekről és a szervezet sav-bázis-egyensúlyáról is, valamint az esetleges rizikófaktorokról.

Non-invazív véranalízis

A készülék a megszokott (vizelet-vérkép) laboratóriumi paramétereken messze túlmutató vizsgálati spektrumot ölel fel, ráadásul az alap paraméterek mellett azok értelmezését és a tényleges élettani folyamatok megértését segítő eredményekkel is szolgál. Hőmérsékletméréses módszerrel élő vért vizsgálunk, a test biológiailag aktív pontjaira helyezett elektródák segítségével. A vizsgálat többek között a máj- és emésztőenzimeket, a különböző szervek vérellátását, néhány hormonszintet, a vér alakos elemeit, vérgázparamétereket, vesefunkciókat, tüdő- és keringési mutatókat nézi.

Pulzusdiagnosztika

A vizsgálat 300 EKG-leütés alatt a bioritmus (idegrendszer) általános állapotát méri.

Képet kaphatunk továbbá:

  • a szervezetünk biológiai életkoráról,
  • a napi aktuális energiaszintről,
  • az energiatermelésről és -felhasználásról,
  • a folyadékháztartásról,
  • az emésztés-felszívódás arányáról,
  • az alvás minőségéről, a stressz-szintről,
  • illetve a szervezet stresszadaptációs képességéről.

A vegetatív ritmus szabályozása meghatározza például az emésztés hatékonyságát, működését, de alapvetően meghatározza minden szervrendszerünk működésének ritmusát, és összehangolja azok működését.
A módszer nagyon jól használható a mindennapokban akár aktuális kihívások, élethelyzetek gyors elemzésére.  Megállapítható, hogy ezek a hatások mennyire befolyásolják saját belső ritmusunkat.
Egy esetleges sportsérülés utáni rehabilitációs időszakban is hasznos lehet, amikor fizioterápiás, korrekciós vagy gyógyszeres kezelést alkalmaznak, folyamatában lehet követni annak hatását.

Testösszetétel elemzés
A BodyPedia DSM-BIA és SMFIM technológiája több mint 40 különböző testmérési paraméter alapján készít jelentéseket – a legátfogóbb személyes egészségügyi adatokat biztosítva. Több, különböző frekvenciákat használ az intracelluláris és extracelluláris folyadékok mérésére, így pontos testvíz elemzést végez. A BodyPedia megméri a test mind az öt hengerét (bal/jobb kar, törzs, bal/jobb láb), hogy pontos és részletes eredményeket adjon. Egyedi modellező algoritmussal dolgozza fel az adatokat.

Dietetikai konzultáció és összefoglalás

Az egészséges életmód és a cukorbetegség megelőzésének fontos része az egészséges és tudatos táplálkozás. Dietetikusunk, Király Éva, segítségére lesz.

A tanácsadás során kiértékelésre kerülnek a páciens étkezési szokásai (ha van, táplálkozási naplója). A dietetikussal részletesen átbeszélik az adott étrend, diéta alapszabályait, a választandó és kerülendő nyersanyagcsoportokat, konyhatechnológiákat. Az elhangzott tanácsok gyakorlati alkalmazását az írásban kiadott tájékoztatók, útmutatók egészítik ki, igény szerint receptek és mintaétrend segíti.

Ezek után történik meg a kapott eredmények összefoglalása és a személyre szabott útmutató elkészítése is, amely tartalmazza a javaslatainkat is a továbbiakra.

A szűrővizsgálat végére a páciens tisztába kerül azzal, hogy milyen változások szükségesek ahhoz, hogy a lehető legkisebb eséllyel legyen szenvedője az inzulinrezisztenciának.

Megkap minden tanácsot és javaslatot arra vonatkozóan, hogy képes legyen változni és változtatni, és így elkerülhesse a betegséget.

Aki pedig már beteg, az minden segítséget megkap, hogy állapota ne romoljon tovább, sőt – bizonyos esetekben akár – visszafordítható legyen jelen állapotából.