Talán Ön nem is igazából beteg, csak éppen nem ivott elég vizet?

Ádám magas vérnyomásra panaszkodik és elmegy az orvoshoz. Az orvos megvizsgálja, kikérdezi, majd a fiókjába nyúl és belemarkol a „hatóanyag nélküli pirulák” feliratú zacskóba.
– Itt egy marék tabletta. – mondja az orvos. – Reggel kéket vegyen be, és igyon rá egy pohár vizet! Délben egy nagy pohár vízzel egy sárgát vegyen be! Este, lefekvés előtt egy piros tablettára igyon egy nagy pohár vizet!
– Mi a bajom, doktor úr? – kérdezi aggódva Ádám.
– Ön nem beteg, hanem szomjas, egyszerűen nem iszik elég vizet!
Ez a fenti doktor helyesen járt el, mivel a drága, mellékhatásokat is kiváltó vérnyomáscsökkentő felírása helyett kezelte a valós okot. Mivel az okot kezelte, már nem kellett kezelnie a tüneteket, mert azok el fognak tűnni. De manapság ilyen hozzáállást sajnos ritkán tapasztal az ember. Ellenben mi az, ami egy órán belül legalább kétszer harsan fel a televízióban? Ha fáj a feje, vegyen be fájdalomcsillapítót! Székrekedése van? Nyomja el valamilyen tablettával! Hasogat a háta? Egy tabletta és már nem is érzi! Ízületi fájdalmai vannak? Szedjen rá gyógyszert!
Badarság lenne elnyomni azokat a tüneteket, azaz jelzéseket, amiket a szervezetünk küld számunkra, mert nem itattuk meg. Ezzel csak rontunk a helyzeten. Addig, amíg szervezetünknek nem adtuk meg azt, ami ahhoz kell, hogy működjön, folyamatosan küldeni fogja nekünk a jelzéseket, amik arra hivatottak figyelmeztetni, hogy valami nincs rendben.
 
Kevesek számára tudott és talán már hihetetlen is, de azzal, hogy nem isszuk meg az ajánlott napi 2-3 liter vizet, az enyhe kiszáradás következő tüneteit produkálhatja testünk: kimerültség, fáradtság, csökkent koncentráció, levertség, száraz bőr, gyenge ítélőképesség és fejfájás.
Ha ez az állapot tartósan fennáll, akkor a következő testi panaszok jelentkeznek még: stressz, magas vérnyomás, asztma, allergiák, szédülés, hányás, izomgörcsök, hízás, ráncos bőr, és most csak a leggyakoribbakat soroltuk… A tiszta víz olyan anyag, amire a szervezetnek folyamatosan és nagy mennyiségben szüksége van ahhoz, hogy működni tudjon. Ez mára elfogadott, tudományos tény. Tudjuk, hogy szervezetünk kétharmad része víz és azt is, hogy egy nap egy átlagember kb. 2-4 liter vizet veszít vizelettel, széklettel, izzadással, lélegzéssel. Kánikulában és aktív sportoláskor ez a mennyiség a magasabb tartományba tolódik el. Logikus hát, hogy az elvesztett vízmennyiséget pótolni kell.

Mit csinál a víz a szervezetünkben?

Temérdek funkciója van, a leglényegesebbek közül párat felsorolunk:
– Segít biztosítani a szervezet közel állandó belső hőmérsékletét.
– Eltávolítja az anyagcsere során keletkezett felesleges termékeket.
– Rugalmassá teszi az ízületeket.
– Biztosítja a vérkeringést és szabályozza a vérnyomást.
– Lehetővé teszi a tápanyagok feloldódását, felszívódását és szállítását.

Mennyi víz ajánlott?

10 testsúlykilogrammonként kb. 3,33 deciliter víz fogyasztása ajánlott. Azoknak, akik fizikailag aktívabbak vagy melegebb éghajlaton élnek, ez a szám arányosan növekszik.

Mik a kiszáradás jelei?

Ha szomjasnak érzi magát és száraz a szája, akkor az már azt jelenti, hogy kb. 3% vizet veszített, vagyis a sejtjei már kiszáradtak. Inni tehát még azelőtt kell, mielőtt a szomjúságérzet fellép. A vizelet sok mindenről árulkodik, ezért azt megfigyelve máris felmérhető mennyire van valaki kiszáradva. Mérje fel Ön is:
– Tiszta, színtelen vizelet: megfelelően hidratált test.
– Sárga színű vizelet: enyhén-közepesen kiszáradt test.
– Narancssárga, vagy sötét színű vizelet: súlyosan kiszáradt test.

Mit igyunk?


A tiszta, természetes víz rendszeres fogyasztását ajánljuk.
Kerülje a szénsavas, vagy cukros üdítőket, szörpöket. Magas cukortartalmuk és a mesterséges színezékek, aromák és édesítőszerek miatt ezek veszélyesek az egészségére. Tudnia kell, hogy ezek az anyagok nemhogy nem hidratálnak, de a szervezet számára valóságos sokkot jelentenek.
A tea, kávé, üdítők, vízhajtó hatásuk miatt kiöblítik a testből a vizet. A test ugyanis megszabadul ezektől a számára nem kívánatos anyagoktól. Nem számíthatók bele a napi folyadékbevitelbe, sőt úgynevezett „negatív folyadékként” viselkednek, azaz több vizet vesznek el, mint adnak.
Az alkalmankénti alkoholfogyasztás még nem okoz nagy kárt, de az alkohol is vízhajtó hatású. Gondoljon csak a sörre! A másnaposságot kitűnően kezeli néhány liter tiszta víz elfogyasztása. Ezzel a szervezetben pótoljuk a kiürült vizet és méregtelenítünk is egyben.

NÉHÁNY HASZNOS TIPP

A teste felébredés után van a legjobban kiszáradva és telve méreganyagokkal.
Igyon egy nagy pohár vizet a szomjúságától függetlenül és máris éberebbnek érzi magát, beindítja a keringését és ezzel felébreszti a testét.
Igyon egy pohár vizet mielőtt lefekszik, sokkal frissebben fog ébredni!
Igyon egy pohár vizet étkezés előtt és után, hogy segítse az emésztési folyamatokat! A gyomornak szüksége van vízre, hogy megeméssze az ételt. A víz hiánya megnehezíti azt a folyamatot, hogy a tápanyag felszívódjon, és végül felhasználható legyen energiaként.
Ha unja már a víz ízét, adjon a vízhez friss citromot vagy gyömbért!
Forrás: fb