A metiláció egy létfontosságú biokémiai folyamatlánc a szervezetben, amely számos funkciót érint, többek között a DNS javítását, a méregtelenítést és a neurotranszmitterek termelését, és nem utolsósorban az energiatermelést és szabályozást. Ha a metilációs folyamatban zavar lép fel, az komoly hatással lehet az egészségre, és számos krónikus és akut betegség alapjául szolgálhat.
A metiláció mint folyamat igen sokszor a szakmai közegben sem merül fel, mint problémás terület, holott különböző statisztikákból tudjuk, hogy a lakosság egy jelentős része (nők esetében akár 50-60 %-uk) küzd a metilációs zavar okozta problémákkal. Hagyományos diagnosztikája erősen limitált, hiszen nagyon sok folyamat, sőt a folyamatok többsége, meg sem jelenik a keringésben, így pl vérvétel útján sokszor lehetetlen a problémákat beazonosítani.
Mi a metilációs zavar?
A metiláció során a szervezet egy úgynevezett metilcsoportot (egy szén- és három hidrogénatomból álló csoportot) ad át egy másik molekulának. Ez a folyamat szükséges több száz enzim működéséhez, a génexpresszió szabályozásához, és a toxinok lebontásához. Ha a metiláció nem megfelelően működik – például genetikai mutációk, mint az MTHFR gén hibája miatt – a szervezetben felhalmozódhatnak a káros anyagok, és számos probléma alakulhat ki.
Mi okozhatja a metilációs zavarokat?
A metilációs zavarok leggyakoribb oka genetikai eredetű. Az MTHFR gén mutációja például megakadályozhatja, hogy a szervezet megfelelően hasznosítsa a B-vitaminokat (különösen a folátot és a B12-vitamint), amelyek kulcsfontosságúak a metilációs folyamatban. Egyéb tényezők, amelyek rontják a metilációt, lehetnek:
- Tápanyaghiányok:
Alacsony B-vitamin szintek, különösen a B12- és foláthiány.
- Környezeti toxinok:
Nehézfémek, vegyszerek és más mérgező anyagok gátolhatják a metilációt.
- Krónikus stressz:
A folyamatos stressz kimerítheti a szervezet tápanyagtartalékait, és rontja a metilációs folyamatot.
- Gyulladás:
Hosszan tartó gyulladásos állapotok is hozzájárulhatnak a zavar kialakulásához.
Milyen tünetekkel jár a metilációs zavar?
A metilációs zavar tünetei rendkívül változatosak lehetnek, mivel a folyamat számos testi funkciót érint. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak:
- Krónikus fáradtság
- Hangulatingadozások, depresszió, szorongás
- Memóriaproblémák, koncentrációs nehézségek
- Alvászavarok
- Immunrendszeri gyengeség, gyakori betegségek
- Magas homocisztein szint (amely növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát)
- Gyulladásos betegségek, például ízületi fájdalmak vagy emésztési zavarok
- Várandóssági komplikációk, meddőség (akár férfi, akár női)
Hogyan lehet vizsgálni a metilációs folyamatokat?
Mivel a Metiláció leginkább genetikai folyamatok és mutációk következtében „sérül”, így a leghatékonyabb módja a genetikai vizsgálat. Az olyan szóló vizsgálatok, mint az MTHR (C667T) mutáció vizsgálata nem fedi le a „teljes képet”. Ennél sokkal több, és pontosabb információt a Nutrigenetikai vizsgálatunk Metiláció panelje, amely nem csak szóló helyet vizsgál, hanem az egészet, mint komplett folyamatot. A Nutrigenetikai vizsgálat során nem csak annak a kockázatát tárjuk fel, hogy van-e zavarra hajlam (és azt is, hogy mely folyamatok lehetnek érintettek), hanem azt is kielemezzük, hogy mit lehet tenni annak érdekében, hogy a negatív genetikai mutáció, variancia nem tudjon kifejeződésre jutni, vagy ha erre nincs mód, mit lehet tenni e hatás ellensúlyozására.
A metiláció mellett sokszor érdemes megvizsgálni a hormon panelt és/vagy az idegrendszeri panelt is, mert gyakran ezek a területek is érintettek.
Amennyiben bizonytalan, vagy kérdése van, akkor kérjen konzultációra időpontot, ahol lehetőség van a felmerülő kérdések tisztázására még a mintavétel előtt!