Most, hogy már jócskán benne vagyunk a pandémiában, egyre többet tudunk az ún. hosszú covid néven ismert állapotról. Ez egy hosszú felépülési időszak, de akár a COVID19-fertőzésből való kilábalási képtelenséget is jelentheti. A jelenségnek egyelőre nincs orvosi definíciója, vagy tünetlistája, a long covidban szenvedők nagyon eltérő tapasztalatokról számolnak be. 

A tapasztalt tünetek változatosak, de szerepel közöttük légszomj, nem múló köhögés, ízületi fájdalmak, izomfájdalmak, hallás- és látásproblémák, valamint a szív, tüdő, a vesék és az emésztőrendszer károsodása. A leggyakoribb jellemző azonban a jelentős mértékű fáradtság, ami a COVID19-fertőzés során jelentkezik. Ezenkívül mások olyan mentális problémákkal küzdenek, mint a depresszió, a szorongás vagy az agyi köd. 

Valószínű, hogy több tényező is felelős a long covid-tünetekért, ezért annyira változatosak. Cikkünkben megvitatjuk a long covid kialakulásában szerepet játszó lehetséges tényezőket és azonosítjuk a lehetséges beavatkozásokat. Fontos megjegyezni, hogy különbözünk egymástól, így valószínű, hogy minden tényező releváns, minden esetet egyedileg kell vizsgálni. 

Sérült tüdőfunkció

A fertőzések utáni szövődmények nem ritkák, különösen a tüdőgyulladás. Általában a vírusos tüdőgyulladáson átesetteket veszélyeztetik a betegség pszichológiai és fizikai szövődményei, a tüdőkárosodás és egyéb szervi sérülések. A hosszú távú tüdőkárosodás nem ritka azoknál a betegeknél, akik súlyos tüdőgyulladásból épültek fel. Bár a túlélők többsége visszatérhet a munkába és megszokott életébe, jelentős részük csökkent légzésfunkciót és véroxigénszintet mutat. A korábbi koronavírus-járványok bizonyítékai arra utalnak, hogy fennáll a vírusokkal összefüggő koronavírus-hatások kockázata. A globális SARS- és MERS-járványok túlélőinek 30%-a tapasztalt tartós élettani károsodást fibrotikus tüdőbetegséggel, valamint hosszútávú szív-, tüdő-, vércukorszint-, agyi- és pszichológiai szövődményekkel. A SARS-ban szenvedő betegek prospektív kohorsz vizsgálatban megállapították, hogy akár egyharmaduk is tartós tüdőkárosodást szenvedhetett. Egy 2003-ban SARS-fertőzött betegeken végzett tanulmány kimutatta, hogy 15 év alatt a tüdőkárosodás fokozatosan csökkent, különösen a fertőzés utáni évben volt jelentősebb. Azonban kimutatták, hogy még azoknál a betegeknél is, akiknél korán megszűntek a mellkasi CT-rendellenességek, a tüdőfunkció normalizálódása több évet is igénybe vett. A tüdő rendellenességei tartósak lehetnek és jelentős ideig károsodhat a működés. (1)

Bár a tüdőkárosodás minden bizonnyal jelentős lesz azoknál, akik COVID19-fertőzésen estek át, sokan azonban, akik enyhe tünetekkel vészelték át a fertőzést, még mindig tapasztalnak rendkívüli fáradtságot, ami kevésbé társul a tüdőkárosodáshoz. 

„Nem volt összefüggés a COVID19 súlyossága (fekvőbeteg-ellátás, kiegészítő oxigénellátás vagy kritikus ellátás szükségessége) és a COVID19 utáni fáradtság között.” (2)

Vírus utáni fáradtság

Néha a vírus utáni fáradtságot a krónikus fáradtság szindrómával (CFS) és a mialgiás encephalomyelitissel (ME) hozzák összefüggésbe, melyek long covid-tünetek lehetnek. Nem egyértelmű, mi okozza a vírus utáni fáradtságot, de feltételezések szerint összefüggésben áll a citokinek fokozódásával, a neuroinflammációval és potenciálisan a fertőzés után szunnyadó vírussal.

Gyulladás

A gyulladást előidéző citokinek egy fertőzés után is továbbra is jelen lehetnek, ennek oka nem tisztázott, de alátámaszthatja azt a hipotézist, hogy a vírus nem semmisült meg, hanem szunnyad a szervezetben. Vagy előfordulhat, hogy a fertőzés megzavarta a normál gyulladásos homeosztázist és a gyulladás fokozott szintjére emelte a szervezetet. Ez növeli az oxidatív károsodást, valamint a gyulladás mellékhatásait: a fájdalmat, duzzanatot, funkcióvesztést. Ez további szövetkárosodáshoz és kapcsolódó tünetekhez vezethet.

Forrás: https://blog.cytoplan.co.uk/long-covid/