A nyaralás értékes és csodálatos része életünknek, de sajnos néha betegség vagy kellemetlen érzések zavarhatják meg a felhőtlen pihenésünket. Annyi bizonyos, hogy alkalmazkodnunk kell a környezet, az élelmiszer és az ivóvíz változásaihoz. Bár ez néha nehezen kivitelezhető, de támogatást nyújthatunk magunknak, ha felismerjük, hogy az utazás során milyen nyomás nehezedik testünkre.

Ebben a cikkben Kelda White homeopata megosztja tanácsait az utazás vagy nyaralás közbeni egészség megőrzéséhez.

Az ünnepek szintén sokféleképpen felfrissíthetnek bennünket, de az a tényleges megterhelés, amelyen testünk és elménk ilyenkor keresztülmegy, gyakran észrevétlen marad. Ha megértjük azokat a problémákat, amelyeket gyakran akaratlanul is okozunk a testünkben, kompenzálni tudjuk azokat. Általában a nyaralások előtt mindig van egy pont, amikor elgondolkodom, megéri-e az egész. Előzetesen beilleszteni a munkába a nyaralást, intézni az utazást, gondoskodni arról, hogy a kert, a ház és a macska megfelelően legyen ellátva, és a pakolásról, a többi utolsó pillanatos dologról ne is beszéljünk. Természetesen mindig megéri, de a legtöbben előtte tapasztalunk valamilyen szintű stresszt, még akkor is, ha a végeredmény pozitív.

Maga az utazás is kihívást jelenthet szervezetünk számára. Előfordulhat korai indulás, rendszertelen étkezési idők, túlnyomásos, nagy sebességű repülőgéppel való utazás vagy hosszú autó- vagy vonatút. Ha megérkezünk és szerencsénk van, minden gördülékenyen fog menni, de ha külföldön vagyunk, akkor más levegőre, új klímára, nem megszokott ételekre, a szokásosnál több alkoholra, ismeretlen összetételű vízre és időzónára számíthatunk, ami ellentmondhat szokásos biológiai óránknak. Az érzékenyebbek számára még az is nyugtalanító lehet, ha egy ismeretlen helyen találja magát, még ha az egyben izgalmas is.

Ha ezt figyelembe vesszük, láthatjuk, hogy ellenállóképességünk alacsony lehet, amikor megérkezünk. A jó hír az, hogy rengeteg dolgot tehetünk azért, hogy jól érezzük magunkat utazás közben. Józan ésszel, egy kis felkészüléssel és néhány természetes egészségügyi segédeszközzel felvértezve jó esélyünk van arra, hogy nyaralásunk az az élmény lesz, amiben reménykedünk.

Egyre nagyobb hangsúlyt kap a bélrendszer egészsége, ez mindenben szerepet játszik, az ételünk megemésztésétől az immunitásig. Így nem meglepő, ha azt halljuk, hogy értékes mikrobimunk támogatása segíthet abban, hogy jól érezzük magunkat a nyaralás során. Legalább két héttel az utazás előtt elkezdve a probiotikumok szedését, különösen a Saccharomyces Boulardii és a Lactobacillus Acidophilus és Bifidobacterium Bifidum keverékét, kimutatták, hogy jelentősen csökkentik az utazók rettegett hasmenését. Ez részben az immunrendszerünkben betöltött szerepüknek köszönhető, de azért is, mert segítik az emésztést és megőrzik a nyálkahártya épségét a bélben, ami megnehezíti a kórokozók felszívódását. Az utazáshoz olyan probiotikumokat kell használni, amelyek nem igényelnek hűtést, és számos baktériumot tartalmaznak. A csecsemők számára is hasznosak a probiotikumok – csak győződjön meg arról, hogy olyan terméket válasszon, amely kifejezetten a számukra készült. A csecsemők bélrendszerének bakteriális profilja eltér a felnőttekétől, ezért fontos, hogy olyan étrend-kiegészítőt adjunk nekik, amely kiegészíti a mikrobiómát.

A bélbaktériumok sokféleségének növelése segíthet az új ételekhez való alkalmazkodásban is. Bakteriális profilunk tükrözi többek között a genetikánkat, normál táplálkozásunkat, mivel a bélrendszerünkben szaporodó mikrobáknak van szükségük arra az élelmiszerre, amelyet rendszeresen fogyasztunk. Tehát logikus, hogy amikor új összetevőkkel bombázzuk a beleink lakóit, azok nehezen alkalmazkodnak. Ha az indulás előtt biztosítjuk a jó baktériumok megfelelő mennyiségét, csökkentjük a puffadás, a székrekedés és az étrend megváltoztatása által okozott emésztési zavarok előfordulását. Az emésztőenzimek ebben az esetben is hasznosak lehetnek.

Emésztőrendszerünk utazásra való felkészítése az egyik dolog, amit egészségünk megőrzése érdekében tehetünk és az immunrendszerünket is erősíthetjük olyan gyógynövényekkel, mint az Echinacea, amely antimikrobiális és mind a vírusos, mind a bakteriális kórokozókkal szemben hatékony. Tinktúra vagy kapszula formájában is bevehető utazás előtt és közben is, akár három hónapig, amíg távol van. Erősíti immunrendszerünket, és képes kezelni, illetve megelőzni a betegségeket.

Számos tápanyag kapcsolódik az erős immunrendszerhez. A szelén szinte minden sejtben részt vesz az alapvető sejtfolyamatokban, beleértve az immunitásban részt vevőket is. Sajnos az élelmiszerek szeléntartalma csökken a talaj kimerülése miatt, és ez az előrejelzések szerint még rosszabb lesz. Szerencsére a kiegészítés hatékony és könnyen elérhető. A C-vitamin olyannyira általános, szinte elcsépelt lett, hogy könnyű elfelejteni, de erős antioxidáns, és hatékonyan támogatja az erős immunitást. A cink azért is fontos, mert létfontosságú a sejtek kialakulásában és működésében. A cink antioxidáns minősége segít a membránok integritásának biztosításában és megakadályozza a szabadgyökök okozta károsodást. Ez különösen akkor lehet fontos, ha nyaralás közben szeretnénk alkoholt fogyasztani vagy napozni, bár hozzá kell tennünk, hogy a cink fogyasztása nem helyettesíti a mértéktartó viselkedést… A béta-glükánok az immunstimulátorok egy másik csoportja. Amire itt szükségünk van, az bizonyos gombákban és az élesztőben található, de táplálékkiegészítőkből is könnyen beszerezhető.

Itt érdemes megemlíteni azt is, hogy általános tápanyag-állapotunk optimális szinten tartása általános módja az egészség megőrzésének. Jó minőségű multivitamin- és ásványianyag-kiegészítő fogyasztása biztosíthatja a megfelelő tápanyagellátást, még akkor is, ha távollétünk során az étkezések és az ételválasztásunk kissé ingadozóvá válik.

Az utazás egyik öröme lehet az új ételek kipróbálása. Az oregánó, ez az ízletes mediterrán gyógynövény, erős antioxidáns, csökkentheti a vírusfertőzéseket, és számos antimikrobiális hatása is bebizonyosodott. A fokhagyma egy másik hasznos növény, sokféle jótékony hatással: többek között erős antimikrobiális hatású, ami azt jelenti, hogy hasznos emésztési és fertőző betegségek kezelésére és megelőzésére. Antitrombotikus hatású is és a vérlemezke-aggregáció csökkentésével hígítja a vért. Ez hasznos lehet, ha aggódik a repülés közbeni vérrögképződés miatt. A nyers szegfűszeg valószínűleg a leghatékonyabb. Kapszula formátumban napi egy vagy kettő bevétele segít a káros mikrobák csökkentésében, egyben kulcsfontosságú prebiotikum is, amely segít táplálni a bélrendszerünkben található jótékony baktériumokat.

Remélhetőleg magától értetődik, hogy ügyeljen az étkezési higiéniára, ne igyon csapvizet, hacsak nem tudja, hogy biztonságos, kerülje a jeget a pohárban vagy a jégen lévő salátákat, gyümölcsöket. De még a legjobb óvintézkedések mellett is előfordulhat, hogy megbetegszik. Hasznos lehet tudni, hogyan készítsünk egyszerű rehidratáló folyadékot. Ha egy liter vízben fél teáskanál sót és 6 teáskanál cukrot iszunk, akkor olyan elektrolitok keletkeznek, amelyek hatékonyabban hidratálják szervezetünket, mint a sima víz.

Számos adaptogénként ismert gyógynövény is létezik, mivel ezek segítik a szervezetet a stresszhez való alkalmazkodásban. Az Ashwagandhát az ayurvédikus gyakorlatban évezredek óta használják nyugtató tulajdonságai miatt. A modern világban ez különösen hasznossá teszi a hosszú távú repülések okozta stressz és alvászavarok kezelésében. A szibériai és a koreai ginzeng támogatja a mellékveséket és az endokrin rendszert, hogy csökkentse az utazásból eredő fáradtság érzését.

A hangsúly eddig a testi panaszokon volt, de az utazás egyesek számára érzelmileg nyugtalanító lehet. Az illóolajok, mint például a levendula és a citromfű (Melissa officinalis) szintén segíthetnek a szorongás enyhítésében – vagy cseppentsen néhány cseppet egy alapolajba, majd masszírozza be a pulzuspontokba, szükség esetén lélegezze be.

A citromfű segíthet megnyugtatni a rovar csípéseket is, így hasznos kiegészítője lehet az utazási készletnek. A rovarcsípés megelőzése érdekében a fokhagyma (belsőleg), valamint a természetes rovarriasztó illóolajok, például a citronella, a citromos eukaliptuszolaj, a kakukkfű és a fahéj segíthet. A kakukkfű erős antimikrobiális szer, így több területen is hasznos lehet.