A Public Health England jelentése szerint az antibiotikumok túlzott használata életeket veszélyeztet. A tanulmányok arra a következtetésre jutottak, hogy több millió rutinműtét válhat életveszélyessé és a szakértők arra figyelmeztettek, hogy a gyógyszerrezisztens bakteriális fertőzések számának növekedése azzal a kockázattal jár, hogy az orvostudomány visszaszorul a sötét középkorba. A szeptikémia előfordulása, amelyben a baktériumok legalább egy fő antibiotikum-csoporttal szemben rezisztensek, négy év alatt 35 százalékkal nőtt. Sebezhető emberek, például gyermekek, idősek vagy legyengült immunrendszerű emberek számára az antibiotikum-rezisztencia életveszélyes lehet. Jelentősen növeli a rutin műtétek, szervátültetések és a szülés kockázatát is.

Ezért új megközelítésre van szükség a bakteriális fertőzések elleni védekezésben. A bakteriális fertőzések megelőzésének és leküzdésének legjobb módja az, ha támogatjuk saját kiváló, veleszületett immunrendszerünket, hogy elkerüljük a kezdeti fertőzéseket és leküzdjük azokat a kórokozó baktériumok elpusztításával.

Ez a cikk a bizonyos élelmiszerekben, például gombában, élesztőben és zabban természetesen előforduló béta-glükánként ismert poliszacharidok azon képességére összpontosít, hogyan támogatják immunműködésünket, ezáltal védelmet nyújva a fertőzésekkel szemben.

 

Mi az a béta-glükán?

A béta-glükán bizonyos szervezetekben, például baktériumokban, gombákban található, valamint egyes növények sejtfalának fontos szerkezeti összetevője. Különböző formákban fordulnak elő a monoszacharid (cukor) molekulák közötti kapcsolatoktól függően. A béta-glükánok után idézett számok arra utalnak, hogy a cukorgyűrű melyik szénatomja között jön létre a kötés. Például a béta-glükán 1-3 kötéseiben kötés van az egyik molekulán lévő 1. szénatom és a másik molekulán lévő 3. szénatom között. Anélkül, hogy belemerülnénk a biokémiába, ez azért fontos, mert a kutatások azt sugallják, hogy az 1-3 és 1-6 kötéssel rendelkező béta-glükán (a béta-glükán 1-3, 1-6) a sejtfalban található. A Saccharomyces cerevisiae gomba az immunrendszer működésére a legerősebb hatást gyakorolja, összehasonlítva más, 1-3, 1-4 kötést tartalmazó béta-glükánokkal (ez utóbbiak például a zabban találhatók meg).

 

Hogyan működik?

A béta-glükánt az emberi szervezet nem szintetizálja. Mivel a gombák és baktériumok sejtfalában megtalálhatók, a veleszületett immunrendszer potenciális kórokozóként ismeri fel őket, bár ők maguk nem képesek fertőzést okozni. Ezeknek a specifikus molekuláknak a felismerése beindítja az immunrendszer szabályozását.

A veleszületett immunsejtek a szerzett immunsejtekkel ellentétben nem képesek az antigének széles skáláját felismerni, azonban felszínükön egy rendkívül fontos receptorcsoportot hordoznak, amelyet Toll-Like Receptoroknak (TLR-eknek) neveznek. A TLR-ek csak korlátozott számú vegyületre reagálnak; de mivel ezek a vegyületek alapelemek a mikroorganizmusokban, baktériumokban, vírusokban és parazitákban,, a TLR-ek szinte minden fertőzést képesek felismerni és megfelelő immunválaszt indítani. Amikor felismernek egy bakteriális sejtfal vegyületet, például lipopoliszacharidot vagy gombafalvegyületet, egy béta-glükán 1-3, 1-6 antimikrobiális választ indít el, ami megnövekedett makrofág- és dendrites sejtes aktivitással jár (amikor a TLR-ek vírusnak vannak kitéve DNS-ük eltérő vírusellenes választ vált ki). Ezért a béta-glükánok serkentik a szervezet saját antibiotikus reakcióját, és képesek aktiválni a veleszületett immunválaszt.

 

A béta-glükánt a bélhez kapcsolódó limfoid szövetben (GALT) lévő makrofágok veszik fel, és fagocitizálódnak. A makrofágok a béta-glükánt kisebb darabokká emésztik és ezeket idővel a véráramba bocsátják. A fragmensek a neutrofil granulociták és az NK sejtek receptoraihoz kötődnek, aktiválják és aktívabbá teszik őket. A neutrofilek részt vesznek a baktériumok elpusztításában, és az NK-sejtek elpusztítják mind a vírussal fertőzött sejteket, mind a rákos sejteket- ami a fertőzésekkel szembeni fokozott rezisztenciához és az abnormális sejtek fokozott apoptózisához vezet.

A béta-glükán a szerzett immunrendszer válaszát is kiválthatja. Amikor a veleszületett dendrites sejtek aktiválódnak, a kórokozó jelenlétét jelzik a szerzett immunrendszernek, figyelmeztetve a fertőzés valószínűségére. Utasítják a T helper sejteket, hogy TH1 sejtekké fejlődjenek, amelyek antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek, nem úgy, mint az allergiás reakciókban részt vevő TH2 sejtek. Az ebből eredő TH1/TH2 arány növekedésnek fontos allergiaellenes hatásai vannak.

Az intenzív testmozgás, bár sok szempontból kiváló az egészségre, a megnövekedett kortizol-felszabadulás (immunszuppresszor) miatt csökkent immun funkcióval jár. A fertőzések, különösen a felső légúti fertőzések gyakoriak az állóképességi sportolók körében és szintén jelentősek immunhiányos egyéneknél, különösen időseknél. 

Tanulmányok kimutatták, hogy:

 

  • A béta-glükán-kiegészítés fenntartja az immunrendszer működését állóképességi sportolóknál
  • A béta-glükán-kiegészítés csökkenti az edzés utáni felső légúti fertőzéseket a maratoni futóknál
  • A napi orális béta 1-3, 1-6 glükán bevitel védelmet nyújthat a felső légúti fertőzések ellen és csökkentheti az azok tüneteinek időtartamát idősebb egyéneknél
  • Egy egészséges alanyokon végzett vizsgálat 20-25%-kal csökkentette a megfázásos epizódok számát élesztőgomba béta-glükán 1-3, 1-6 kiegészítésével. Arra a következtetésre jutottak, hogy az élesztő béta-glükán készítmény növeli a szervezet védekezőképességét a behatoló kórokozókkal szemben.

 

Forrás: https://blog.cytoplan.co.uk/boosting-immune-health-with-beta-glucans/