A megfelelő tápanyagbavitelen túl is tehetünk még a gyerkőcök immunitásáért.
Az előző részekben a megfelelő tápanyag és vitamin bevitel volt a köéppontban, most egy újabb lehetőséggel gyermekeink immunitásának támogatásához.
Ez pedig nem más, mint a szabadban végzett tevékenységek és a testmozgás.
Gyerünk a szabadba!
A szabadban való játék számos okból előnyös, beleértve a bélrendszer egészségét.
Természetes, hogy meg akarjuk óvni gyermekeinket a baktériumok okozta betegségektől. Érdemes azonban odafigyelni arra, hogy a túlzott fertőtlenítéssel csökkentjük az egészséges immunrendszer fenntartásához szükséges hasznos baktériumokkal való érintkezést is.
A kertben, vagy parkban való tartózkodás szennyeződésből és a talajból származó baktériumok hatásának teszi ki a gyerekeket, amelyek pozitív terhelést okozhatnak az immunrendszerükben, aktiválva, éberen tartva és feltöltve azt.
A kinti játék kéz a kézben jár a testmozgással, és ez kiemelten fontos az immunitás szempontjából.
Manapság rengeteg médiaeszköz vesz minket körül és számítógépes játék létezik, sok gyermek nagymértékben hajlik inkább a szórakozás ezen iránya felé.
Az „Association of Play Industries” jelentése feltárta, hogy a gyerekek soha nem mozogtak ilyen keveset.Valójában nyolc éves korára egy átlagos gyerek egy teljes évet tölt a képernyő előtt.
Mozgásra fel!
Ahogy az étrend úgy a testmozgás is fontos szerepet játszik a jó egészségi állapot meghatározásában.
Az immunsurveillance egy kifejezés, amely megmagyarázza azokat a folyamatokat, amelyek során az immunrendszer sejtjei idegen kórokozókat, például baktériumokat és vírusokat keresnek és azonosítanak. Bebizonyosodott, hogy az akut gyakorlatok elősegíthetik az immunrendszer felügyeletét. A gyakorlatok elősegítik a keringést, fokozzák a vér- és nyirokáramlást, és az immunsejtek keringését, lehetővé téve számukra, hogy hatékonyabban, nagyobb sebességgel és nagyobb számban mozogjanak a testben. Ez rossz hír a kórokozóknak!
Egy 2019-es tudományos áttekintés megállapította, hogy a testmozgás javítja az immunválaszt és csökkenti a betegségek kockázatát.
Egy további tanulmány pedig kimutatta, hogy azoknál, akik a hét öt vagy több napján sportoltak, 40%-kal alacsonyabb volt az urTI-k száma.
A víz ne maradjon ki soha!
A hidratáltság biztosítása egy másik fontos lépés az egészséges immunrendszer megteremtésében.
A megfelelő hidratálás hozzájárul a nyálkahártya nedvességéhez, ami létfontosságú a szervezet kórokozókkal szembeni védelmében – ez a kommenzális baktériumok szaporodásának is feltétele. Immunrendszerünk rendkívül függ a véráramunkban lévő tápanyagoktól, amihez vízre van szükség. Megfelelő mennyiségű víz nélkül nem tudjuk hatékonyan szállítani a tápanyagokat az immunrendszer sejtjeibe, a salakanyagokat kellőképpen eltávolítani és méregteleníteni.
A kiszáradás emésztési problémákhoz vezethet, ami az immunszerető tápanyagok felszívódását is befolyásolhatja!
Tehát a megfelelő tápanyagbevitel mellett kiemelkedően fontos a szabadban töltött idő és a testmozgás rendszeressé tétele és elengedhetetlen a hidratálás.