Az American Heart Association 2022-es kutatásai szerint a hüvelyes elektronikus cigaretták használata illékony szerves vegyületeknek (VOC) teheti ki a szervezetet, amelyek a hagyományos cigaretták elszívásához hasonlóan negatívan befolyásolhatják a szív- érrendszeri egészséget.
Az illékony szerves vegyületek a gázok széles csoportját jelentik, amelyek számos termékben megtalálhatók, például tisztítószerekben, festékekben, cigarettákban, járművek kipufogógázaiban, peszticidekben és egyéb anyagokban. Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége szerint az illékony szerves vegyi anyagok egészségi hatásokat okozó képessége nagymértékben változik, az erősen mérgezőtől a nem ismert egészségügyi hatásig.

„A hüvelyes elektronikus cigarettákat általában fiatalok és fiatal felnőttek számára forgalmazzák, valamint azoknak, akik megpróbálnak leszokni vagy csökkenteni a dohányzást” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Sana Majid, M.D., M.S., a Bostoni Egyetem Orvostudományi Karának posztdoktori munkatársa. „Azonban ezeknek az új dohánytermékeknek a hosszú távú egészségügyi hatásai jelenleg nem ismertek, ezért végeztük el ezt a tanulmányt.”

Az American Heart Association Tobacco Center for Regulatory Science (TCORS) részeként Majid és munkatársai értékelték a hüvelyes e-cigarettának a szív egészségére gyakorolt hatását. A megfigyeléses tanulmány során, amelyben a résztvevők meglátogatták a vizsgálati központot, egy alkalommal összehasonlították a VOC-expozícióval kapcsolatos érrendszeri hatásokat a hüvely alapú e-cigaretta-használók, az éghető cigaretta használók és az olyan emberek körében, akik nem számoltak be dohányzásról vagy nikotin használatról.

A vizsgálatban 106 fiatal felnőtt vett részt, 18 és 45 év közöttiek, szív- és érrendszeri betegségek vagy kockázati tényezők nélkül (magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség vagy diszlipidémia (magas koleszterinszint) kockázata). A résztvevőket 2019 és 2021 között toborozták a Bostoni Egyetem Orvostudományi Karán és a Louisville-i Egyetemen, Kentucky államban. A résztvevők elsősorban helyi lakosok, valamint hallgatók és oktatók voltak. A résztvevők 49%-a férfinak és 51%-a nőnek vallotta magát. A hüvelyes e-cigarettát használók 35%-a nő, az éghető cigarettát használók 33%-a nő, a dohányzást nem használók 81%-a nő volt. A résztvevők hozzávetőleg 45%-a (48) használt e-cigarettát, 20% (21) éghető cigarettát és 35% (37) számolt be arról, hogy semmilyen formában nem használ dohányt. A vizsgálat időpontjában a pod-alapú e-cigarettát használók 37%-a számolt be arról, hogy soha nem szívott hagyományos cigarettát, 64%-a kizárólag elektromos cigarettát használt, 36% pedig e-cigarettát és éghető cigarettát is használt.

A résztvevők vaszkuláris funkcióját (az artériák és vénák működését, amelyek a vért keringetik a szervezetben) és a vérnyomást az általuk preferált dohánytermék 10 perces használata előtt és után mérték. A mérések egy nap alatt, minden résztvevőnél egy klinikai látogatás alkalmával történtek. A vaszkuláris funkciót a brachialis artéria áramlás által közvetített tágulása – a kar artéria tágulása a megnövekedett véráramlás hatására – mérésével mértük mind a résztvevők által preferált dohánytermék használata előtt, mind 30 perccel azután, egyetlen méréssel mindkét időpontban. A vérnyomást és a pulzusszámot 10 perccel azután mérték, hogy a résztvevők fogyasztották kedvenc dohányterméküket, a kutatók pedig három mérés átlagát rögzítették a termék használata előtt és után. A vizelet VOC-szintjét a kiinduláskor és egy órával az e-cigaretta vagy a hagyományos cigaretta használata után mérték.

Az eredmények azt mutatták, hogy a hüvely alapú e-cigarettát használó fiatal felnőttek vérereinek egészségi állapotában a hagyományos cigarettázókéhoz hasonló változásokat tapasztaltak:
A hüvelyes e-cigarettát használók és az éghető cigarettát használók vérnyomása 8%-kal magasabb volt a dohányterméket nem használókhoz képest. A hüvely alapú e-cigarettát használó résztvevők és a hagyományos cigarettát használók pulzusszáma is megemelkedett azokhoz képest, akik semmilyen dohányterméket nem használnak.
Az e-cigaretták és az éghető cigaretták használóinál megemelkedett VOC-szintek az érrendszeri egészségügyi intézkedések változásával jártak együtt. Ezek közé tartozott a csökkent artéria tágulás, ami fontos a keringés és az érrendszer egészsége szempontjából.

„Eredményeink azt mutatják, hogy a hüvely alapú e-cigaretta használata hosszú és rövid távú hatással volt az egészséges fiatal felnőttek érrendszerére, beleértve azokat is, akik csak e-cigarettát szívtak, és soha nem szívtak éghető cigarettát. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy az e-cigaretta olyan vegyi anyagokat bocsát ki, amelyek mérgezőek az erekre és a hüvelyalapú e-cigaretta használata ártalmas lehet” – mondta Majid. A hosszú távú hatások közé tartozott a résztvevők vérnyomás- és pulzus számának alapértékei, a rövid távú hatások pedig azok, amelyek azután történtek, hogy a résztvevők e-cigarettát vagy éghető cigarettát használtak.

A hüvelyalapú e-cigaretta használata az elmúlt években megnőtt a fiatalok és a fiatal felnőttek körében. „A fiataloknak és a fiatal felnőtteknek kerülniük kell a dohánytermékek használatát, beleértve a hüvely alapú e-cigarettát is, mert ezek károsan befolyásolhatják a vérerek egészségét. A dohányzásmentes jövő megvalósításának fontos része a fiatalok számára az e-cigaretta használatának megkezdését megnehezítő szabályok meghatározása. Jobb megközelítésekre is szükségünk van ahhoz, hogy segítsünk az embereknek abban, hogy abbahagyják az összes dohánytermék használatát és bővítsük a leszokási programokhoz és gyógyszerekhez való hozzáférést.”

A vizsgálat korlátai között szerepelt, hogy a résztvevők saját dohányterméküket használták, ami megnehezítette a termékek egyes összetevőinek hatásainak elkülönítését, például a nikotinszintet vagy az ízeket, valamint az egyes résztvevők érrendszeri funkcióiban jelentkező eltéréseket, amelyek összefüggésbe hozhatók meghatározott típusú vagy márkájú dohánytermékek használatával. Ezenkívül a legtöbb résztvevő menta ízű hüvelyeket használt és nagyobb vizsgálatokra lehet szükség a különböző íztípusokhoz kapcsolódó különbségek rögzítéséhez.

https://medicalxpress.com/news/2022-10-e-cigarettes-negative-cardiovascular-effects-similar.html?fbclid=IwAR31x-1YGHbLwhwhePiLcuuniEWFLJXuELO4ciLgpx0eTCo60iHi-jvZqu4

Co-authors are Jessica L. Fetterman, Ph.D.; Robert M. Weisbrod, M.A.; Andrew C. Stokes, Ph.D.; Michael J. Blaha, M.D., M.P.H.; Sanjay Srivastava, Ph.D., FAHA; Rose M. Robertson, M.D., FAHA; Aruni Bhatnagar, Ph.D., FAHA; Rachel J. Keith, Ph.D., A.P.R.N., A.N.P.-C.; and Naomi M. Hamburg, M.D., M.S., FAHA.