Spanyol kutatók tisztázták a kétségeket a várandósság alatt javasolt fizikai aktivitással kapcsolatban. Munkájuk rávilágít arra, hogy nem csak az egészséges, korábban aktív életet élő nőknek kell testmozgást végezniük, hanem arra is, hogy ez jó alkalom az egészséges életmód kialakítására is. Egyértelmű előnyökkel jár mind az anya, mind a baba számára.

A túlzott súlygyarapodás, a preeklampszia, a terhességi cukorbetegség, a császármetszés, a derékfájás és a vizelet-inkontinencia mind olyan kockázatok, melyek a terhesség alatti egészségtelen életmód következményei lehetnek.

A Camilo José Cela Egyetem (UCJC) szakértői által végzett tanulmány, amelyet a Journal of American Medicine Association (JAMA) tettek közzé, meghatározza a terhesség alatti fizikai gyakorlatok mintáit, amelyek jelentős élettani előnyöket mutatnak az anya és a baba számára.

„Nagyon alacsony azoknak a nőknek a százalékos aránya, akik teljesítik a terhesség alatti testmozgásra vonatkozó ajánlásokat” – mondja María Perales, a tanulmány vezető szerzője, a Fizikai Aktivitás és Sporttudományok Tanszékének kutatója. „Ez részben annak a bizonytalanságnak köszönhető, hogy milyen típusú gyakorlatok javasoltak, és melyeket kell kerülni.”

Az új tanulmány azonban megerősíti, hogy erős tudományos bizonyítékok támasztják alá, hogy a terhesség alatti mértékletes testmozgás biztonságos és előnyös mind az anya, mind a baba számára. Az előnyök között szerepel: a túlzott súlygyarapodás megelőzése (az elhízás generációk közötti átvitelének kulcstényezője) és a magzati makroszómia (4 kilogrammnál nagyobb súlyú babák), preeklampszia, terhességi cukorbetegség, császármetszés kockázatának csökkentése, valamint az alsó háti szakasz fájdalmának, kismedencei fájdalomnak és vizelet-inkontinenciának a csökkentése. 

Ezenkívül nem áll fenn a koraszülés, az alacsony születési súly vagy a magzati szorongás kockázata; feltéve, hogy az anyának nincs orvosi vagy szülészeti ellenjavallata a testmozgásra. Nem áll fenn a koraszülés, az alacsony születési súly vagy a magzati szorongás kockázata; feltéve, hogy az anyának nincs orvosi vagy szülészeti ellenjavallata a testmozgásra.

„A vizsgálatunkban javasolt gyakorlatokat nemcsak egészséges terhes nőknek kell elvégezniük, hanem ülőmunkát végző nőknek is a terhesség előtt, mivel ez jó alkalom a fizikailag aktív életmód kialakítására” – teszi hozzá Perales. „Ez vonatkozik azokra a nőkre is, akiknél fennáll a túlsúly vagy az elhízás, illetve a terhességi cukorbetegség és a krónikus magas vérnyomás kockázata.”

Milyen testmozgás javasolt?

Az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászok Kollégiumának (ACOG) ajánlásaival összhangban az új tanulmány kiemeli azokat a fizikai aktivitási mintákat, amelyek ebben az időszakban a legelőnyösebbnek bizonyultak, valamint azokat a gyakorlatokat, amelyeket ezeknek a nőknek kerülniük kell, mivel kockázatot jelenthetnek a magzatra nézve.

Az edzés típusát, időtartamát és heti gyakoriságát illetően a szakértők hangsúlyozzák annak fontosságát, hogy az aerob és az erősítő edzést minden edzésen kombinálják, amelynek 45-65 percesnek kell lennie, heti három-négy alkalommal.

Az intenzitásnak mindig mérsékeltnek kell lennie, bár minden nő esetében elemezni kell, és az egész várandósság során ellenőrizni a megfelelő intenzitást. A testmozgást a terhesség 9-12. hete között lehet elkezdeni, egészen a 38-39. hétig.

Az ebben az időszakban gyakran ajánlott technikák, mint például a pilates és a jóga, nem a leírt fiziológiai előnyökhöz kapcsolódnak, hanem a mentális egészség javulásához és a fájdalomcsillapításhoz. Ami a kerülendő gyakorlatokat illeti, minden kerülendő, ami megerőltető (a maximális pulzusszám 90%-a). Mivel növelheti a hipotermia, a kiszáradás vagy a méh csökkent véráramlásának kockázatát és ezzel együtt jár a magzat egészségi állapotának veszélyeztetése – hangsúlyozza Perales.

Hasonlóképpen fel kell függeszteni a hosszú távú futást, az intenzív súlyzós és izometrikus kontrakciós edzést, az ugrásokat, valamint az esésveszélyes vagy nyújtott fekvőtámaszban (háton fekve) végzett gyakorlatokat. 

Képünk illusztráció!

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170904093621.htm