A 20. század elején úgy gondolták, hogy a probiotikumok jótékony hatással vannak a szervezetre azáltal, hogy javítják a bél mikrobiális egyensúlyát. Metchnikoff orosz biológus, tanulmányai és megfigyelései révén megállapította, hogy a nagy mennyiségű fermentált tejet fogyasztó kultúrákból származó emberek általában hosszabb élettartamúak. Arra a következtetésre jutott, hogy a tejsavbaktériumok az erjedés következtében savasabb környezetet hoznak létre, ezzel elnyomva a proteolitikus baktériumok szaporodását. Metchnikoff a Lactobacillus bulgaricusszal erjesztett savanyú tej fogyasztását népszerűsítette a bélrendszer egyensúlyának és általános egészségének előmozdítása érdekében.

 

Napjainkban különféle tanulmányok számolnak be a probiotikumok előnyeiről, például a kórokozókra gyakorolt gátló hatásokról, a krónikus bélgyulladásos betegségek vagy atópiás szindrómák kezelésében vagy megelőzésében nyújtott segítségről, valamint az immunrendszer támogatásáról. A kutatók továbbra is vizsgálják a probiotikumok hatékonyságát és azok hatásmechanizmusait. 

 

A probiotikumok hatékonyságát az akut fertőző hasmenés időtartamának lerövidítésében többször is megerősítették, de kontrollált vizsgálatokat kell végezni, hogy meghatározzák az adagolást, az időtartamot és a törzs kombinációt bizonyos betegcsoportok esetében. Hasonlóképpen vizsgálták a probiotikumok alkalmazását gyomor-bélrendszeri gyulladásos betegségekben, beleértve a fekélyes vastagbélgyulladást, a Crohn-betegséget és az irritábilis bélszindrómát, de csak néhány randomizált, kontrollált vizsgálatot végeztek.

 

A jelenlegi kutatások a gasztrointesztinális immunfunkció probiotikumok általi modulálásával foglalkoznak. Vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a probiotikus kezelések védelmet nyújtanak a vastagbélgyulladással szemben azáltal, hogy csökkentik a gyulladásos citokinek szabályozását, vagy szabályozó mechanizmusokat indukálnak. A közelmúltban finn tudósok felfedezték, hogy a sajt segíthet megőrizni és erősíteni az idősek immunrendszerét azáltal, hogy a probiotikus baktériumok hordozójaként működik. A kutatás kimutatta, hogy a probiotikus sajt napi fogyasztása erősíti az idős emberek immunitását. A sajtról bebizonyosodott, hogy a probiotikumok hatékony hordozója.

 

Természetes alapú probiotikumok széles skálája megtalálható online fitotékánkban, az összehasonlításhoz az alábbi táblázat nyújt segítséget:

 

https://webshop.vitahelp.hu/wp-content/uploads/2021/07/Probiotikumok.pdf



Forrás: https://www.sigmaaldrich.com/HU/en/technical-documents/technical-article/food-and-beverage-testing-and-manufacturing/microbiological-analysis-for-food-and-beverage/probiotics-and-human?gclid=CjwKCAjw5MOlBhBTEiwAAJ8e1v_R0H6lTWUmYL2bhKD2iis3LpApxFryQAVE4Us3EvN2_ppTR0Jf9xoCCC8QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds