A probiotikumok élő mikroorganizmusok, melyeket erjesztett ételekkel vagy kiegészítők formájában tudunk bevinni szervezetünkbe. (1)

Egyre több tanulmány bizonyítja, hogy az emésztőrendszerben lévő baktériumok egyensúlya vagy egyensúlyának hiánya összefüggésben van az általános egészségi állapottal és betegségekkel. A probiotikumok elősegítik a bélbaktériumok egyensúlyát és számos egészségügyi előny kapcsolható hozzájuk. Ide tartozik pl. a fogyás, az emésztőrendszer egészsége, az immunrendszer megfelelő működése és sok más. (2, 3)

Tekintsük át a probiotikumok szedésének legfontosabb egészségügyi előnyeit.

A probiotikumok segítenek fenntartani az emésztőrendszerünkben található baktériumok egyensúlyát 

A probiotikumok közé tartoznak az ún. jó baktériumok. Ezek élő mikroorganizmusok, amelyek fogyasztása egészségügyi előnyökkel járhat. (1) Úgy gondolják, ezek az előnyök abból adódnak, hogy a probiotikumok képesek helyreállítani a bélbaktériumok természetes egyensúlyát. (4) Az egyensúly hiánya azt jelenti, hogy túl sok a rossz baktérium és túl kevés a jó baktérium. Ez történhet betegség, gyógyszeres kezelés (például antibiotikum), helytelen étrend miatt is. Ezek következményei lehetnek emésztési problémák, allergiák, mentális egészségügyi problémák, elhízás és még sok más. (5) A probiotikumok általában erjesztett ételekben találhatóak, vagy kiegészítők formájában tudunk hozzájutni. 

A probiotikumok segíthetnek a hasmenés megelőzésében és kezelésében

A probiotikumok széles körben ismertek arról, hogy képesek megakadályozni a hasmenést, vagy csökkenteni annak súlyosságát. A hasmenés az antibiotikumok szedésének gyakori mellékhatása, mely azért jelentkezik, mert az antibiotikum negatívan befolyásolhatja a bélben lévő jó és rossz baktériumok egyensúlyát. (6) Számos tanulmány azt sugallja, hogy a probiotikumok alkalmazása antibiotikum szedése esetén a hasmenés csökkent kockázatával jár. (7, 8, 9) Egy tanulmány során kutatók megállapították, hogy a probiotikumok szedése 42%-al csökkentette az antibiotikummal összefüggő hasmenést. (10) A probiotikumok segíthetnek az antibiotikummal nem összefüggő hasmenés kezelésében is. 35 vizsgálat áttekintése szerint bizonyos probiotikum törzsek átlagosan 25 órával csökkenthetik a fertőző hasmenés időtartamát. (11) A probiotikumok 8%-al csökkentették az utazás során fellépő hasmenést és ugyancsak csökkentették az egyéb okból jelentkező hasmenést, gyerekeknél 57%-al, felnőtteknél 26%-al. (12) A hatékonyság változhat a probiotikum típusától és dózisától függően. (13) Az olyan törzsek, mint a Lactobacillus rhamnosus, a Lactobacillus casei és a Saccharomyces Boulardii élesztő fogyasztása társulnak leggyakrabban a hasmenés csökkent kockázatával.

A probiotikus kiegészítők javítanak egyes mentális egészségi állapotokat

Egyre több tanulmány kapcsolja össze a bélrendszer állapotát a hangulattal és mentális egészséggel. (14) Állat- és emberkutatások egyaránt azt mutatják, hogy a probiotikus kiegészítők javíthatnak egyes mentális egészségügyi rendellenességeken. (15) Egy vizsgálat szerint a Bifidobacterium és a Lactobacillus törzsekkel történő 1-2 hónapos probiotikum-kiegészítés javíthatja a szorongást, a depressziót, az autizmust, a rögeszmés-kényszeres rendellenességet (OCD) és a memóriát. (15) Egy tanulmány során 70 vegyipari dolgozót figyeltek meg 6 héten keresztül. Azok, akik napi 100 g probiotikus joghurtot fogyasztottak, vagy naponta probiotikum kapszulát szedtek, előnyöket tapasztaltak az általános egészségi állapot, depresszió, szorongás és stressz szempontjából. (16) Ezeket az előnyöket 40 depressziós beteg vizsgálata során is tapasztalták. A probiotikus kiegészítők 8 héten át történő szedése csökkentette a depresszió szintjét és a C-reaktív fehérje (gyulladás marker), a hormonok, például az inzulin szintjét is, azokhoz az emberekhez képest, akik nem szedtek probiotikumot. (17)

Bizonyos probiotikum-törzsek hozzájárulhatnak a szív egészségének megőrzéséhez

A probiotikumok hozzájárulhatnak szívünk egészségének megőrzéséhez azáltal, hogy csökkentik az LDL (“rossz”) koleszterin szintjét és a vérnyomást. Bizonyos tejsavat termelő baktériumok csökkenthetik a vér koleszterinszintjét azáltal, hogy lebontják az epét a bélben. (18) Az epe a természetben előforduló, többnyire koleszterinből álló folyadék, mely az emésztést segíti. Az epe lebontásával a probiotikumok megakadályozhatják annak újbóli felszívódását a bélben, ahol koleszterinként juthat vissza a vérbe. (19) 5 tanulmány áttekintése alapján a probiotikus joghurt 2-8 hétig történő fogyasztása 4%-al csökkentette az összkoleszterin-szintet és 5%-al az LDL koleszterin szintjét. (20) Egy másik, 6 hónapon át végzett vizsgálat során nem találtak változást a teljes-vagy az LDL koleszterin szintjében. A kutatók azonban kismértékű emelkedést tapasztaltak a HDL (“jó”) koleszterin szintjében. (21) A probiotikumok fogyasztása szintén csökkentheti a vérnyomást. 9 tanulmány eredmény azt mutatta, hogy a probiotikus kiegészítők fogyasztása csökkentheti a vérnyomást, de csak enyhe mértékben. (22) A vérnyomáshoz kapcsolódó előnyök elérése érdekében a probiotikum kiegészítésnek meg kell haladnia a 8 hetet és a napi 10 millió CFU egységet. (22)

A probiotikumok csökkenthetik bizonyos allergiák és ekcémák súlyosságát

Bizonyos probiotikus törzsek csökkenthetik az ekcéma súlyosságát gyermekeknél és csecsemőknél. Egy tanulmány során megállapították, hogy a probiotikummal kiegészített tejjel táplált csecsemőknél az ekcéma tünetei javultak, a probiotikum nélküli tejet fogyasztókkal szemben. (23) Egy másik tanulmány során olyan nők gyermekeit figyelték, akik terhesség alatt szedtek probiotikumokat. Ezeknél a gyermekeknél életük első 2 évében 83%-al alacsonyabb volt az ekcéma kialakulásának kockázata. (24) A probiotkumok és az ekcéma közötti kapcsolat azonban gyenge, további kutatások elvégzése szükséges. (25, 26) Egyes probiotikumok csökkenthetik a tej-vagy tejtermék allergiában szenvedő emberek gyulladásos reakcióit. A bizonyítékok azonban gyengék, további vizsgálatokra van szükség. (27)

A probiotikumok segíthetnek bizonyos emésztési rendellenességek tüneteinek csökkentésében

Az Egyesült Államokban több, mint egymillió ember szenved valamilyen gyulladásos bélrendszeri betegségben, beleértve a fekélyes vastagbél gyulladást és a Chron-kórt is. (28) Egy tanulmány megállapította, hogy az E.coli probiotikummal való kiegészítés ugyanolyan hatékony volt, mint a gyógyszeres kezelés a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedők esetén. (30) Úgy tűnik azonban, hogy a probiotikumok alig befolyásolják a Chron betegség tüneteit. (31) Ennek ellenére a probiotikumok szedése előnyökkel járhat más betegségek esetén. A korai kutatások szerint segíthet az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteinek kezelésében. (32) Kimutatták tovább, hogy 50%-al csökkenti a súlyos nekrotizáló enterocolitis kockázatát. Ez egy végzetes bélbetegség, amely koraszülötteknék fordul elő. (33)

A probiotikumok segíthetik az immunrendszer megfelelő működését

A probiotikumok segíthetnek az immunrendszer fellendülésében és gátolhatják a káros bélbaktériumok szaporodását. (34) Néhány probiotikumról kimutatták, hogy elősegítik a természetes antitestek termelését a szervezetben. Emellett fellendíthetik az immunsejtek működését, például az IgA-termelő sejteket, a T-limfocitákat és a killer sejteket (35, 36). Egy tanulmány szerint a probiotikumok szedése csökkentette a légúti fertőzések valószínűségét és időtartamát. A bizonyítékok minősége azonban alacsony volt (37). Egy másik, több mint 570 gyermeket vizsgáló tanulmány szerint a Lactobacillus GG szedése 17% -kal csökkentette a légúti fertőzések gyakoriságát és súlyosságát (38) A probiotikus Lactobacillus crispatusról szintén kimutatták, hogy a nőknél 50% -kal csökkenti a húgyúti fertőzések (UTI) kockázatát (39). 

A probiotikumok segíthetnek a fogyásban

A probiotikumok számos különböző mechanizmus révén segíthetnek a súlycsökkentésben. (40) Egyes probiotikumok megakadályozzák az étkezési zsír felszívódását a belekben. A zsír ezután kiválasztódik, nem pedig a szervezetben tárolódik. (41, 42) A probiotikumok segíthetnek, hogy hosszabb ideig telítettnek érezzük magunkat, több kalóriát égessünk és kevesebb zsírt tároljunk. Ezt részben bizonyos hormonok, például a GLP-1 növekvő szintje okozza (43, 44) Egy tanulmány szerint azok a fogyókúrázó nők, akik 3 hónapig szedték a Lactobacillus rhamnosust, 50%-kal több súlyt vesztettek, mint azok a nők, akik nem szedtek probiotikumot. (45) Egy másik, 210 emberből álló tanulmány kimutatta, hogy 12 héten át alacsony dózisú Lactobacillus gasseri szedése  a hasi zsír 8.5%-os csökkenését eredményezte. (46) Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy nem minden probiotikum segíti a fogyást. Meglepő módon, néhány tanulmány megállapította, hogy bizonyos probiotikumok, például a Lactobacillus acidophilus, akár súlygyarapodáshoz is vezethet. (47) További vizsgálatok szükségesek  a testsúly és a probiotikumok közötti kapcsolat tisztázásához. (48)

Online fitotékánkban többféle probiotikumot is talál, de hogy melyik a megfelelő, abban segít összehasonlító táblázatunk.