Dr. Gerald Wang urológus onkológus elmagyarázza, hogyan lehet megelőzni a prosztatarákot és lépéseket tenni a prosztata egészségének javítására.

 
„A bőrrák után a prosztatarák a leggyakoribb rák az amerikai férfiak körében, de ez a betegség egyszerű életmódbeli változtatásokkal megelőzhető, vagy korán felismerhető” – mondja Dr. Gerald Wang, a NewYork-Presbyterian Queens urológiai osztályának vezetője és klinikai adjunktus a Weill Cornell Medicine-nél. „Egy felnőtt férfi, aki betartja az étrendi irányelveket, rendszeres ellenőrzéseket ütemez be és részt vesz az ajánlott szűréseken, hosszabb és egészségesebb életet élhet.”

Dr. Wang nyolc tippet ad, mellyel hozzájárulhat a prosztata egészségéhez és felhívja a figyelmet a megelőzhető betegségekre a férfiak körében:

1. Tartsa meg az egészséges testsúlyt
Az elhízás számos egészségügyi problémához kapcsolódik, beleértve a prosztatarákot is. A kiegyensúlyozott étrend és a következetes testmozgás fontos a prosztata egészséges működéséhez és az egészséges testsúly fenntartásához.

2. Egyen több zöldséget
A zöld, leveles zöldségekben gazdag étrend fontos az egészséges prosztata szempontjából. A zöldségekben található vitaminok és antioxidánsok megőrzik a prosztata egészségét. Ajánlott az étrendhez minden nap hozzáadni salátát (a római a legtáplálóbb fajták közé tartozik), spenótot, kelkáposztát és brokkolit.

3. Csökkentse a vörös hús fogyasztását
A vörös húsok jelentős fogyasztása összefüggésbe hozható a PhIP-vel, a vörös hús elszenesedésekor felszabaduló kémiai vegyülettel, amely növelheti a prosztatarák kockázatát. Ha csak különleges alkalmakkor eszik vörös húst, csökkentheti a kockázatot.
 
4. Ismerje meg kockázatát és végezzen szűrővizsgálatot
A Centers for Disease Control and Prevention szerint a prosztatarák szűrésére vonatkozó ajánlások eltérőek attól függően, hogy magas vagy átlagos kockázatú csoportba tartozik. A prosztatarák kialakulásának nagyobb kockázatával küzdő férfiak közé tartoznak az afro-amerikaiak, a skandináv származásúak és bárki, akinek két vagy több családtagja van, akiknél prosztatarákot diagnosztizáltak. Annak, aki magas kockázatú csoportba tartozik, érdemes megfontolni a prosztatarák szűrését 40 éves kortól. A normál kockázatnak kitett férfiakat is arra biztatjuk, hogy 55 éves koruktól fontolják meg a szűrést.

5. Mozogjon rendszeresen
A testmozgás számos, a prosztata egészségét befolyásoló kórkép megelőzésében segíthet. Már napi 30 perc mérsékelt testmozgás, például egy gyors séta vagy kocogás is messzemenő egészségügyi előnyökkel járhat.

6. Hidratáljon naponta
Az ivóvíz elengedhetetlen a prosztata és az általános egészség szempontjából. Naponta átlagosan legalább nyolc csésze víz fogyasztása javasolt. Edzés közben és után mindenképpen igyunk vizet.

7. Kezelje a stresszt
Bár a stressz nem okozhat közvetlenül prosztata problémákat, a hosszú távú stressz gyengítheti az immunrendszert, megváltoztathatja a hormonális egyensúlyt, ezátal fogékonyabbá teheti a betegségekre. A meditáció nagyszerű módja annak, hogy enyhítse a napi stresszt és segíthet a mentális egészségének javításában is.

8. Hagyja abba a dohányzást
A dohányzás hozzájárul a férfiak halálozási okainak némelyikéhez. A dohányban lévő szén-monoxid a vörösvértestekhez kötődik- amíg a sejt el nem pusztul-, ami prosztatarákot és más betegségeket okozhat. Ha Ön dohányos, beszéljen szakemberrel a leszokás legjobb módjáról.
 
Forrás: https://healthmatters.nyp.org/tips-for-better-prostate-health/?fbclid=IwAR32MJ6ndftkVaeWpYy01HMysgj61Prm_KdCXRmwSPO9bsiNfR6eMAdIJoo