Újra itt a tavasz, virágoznak a nárciszok, egyre hosszabbak és melegebbek a nappalok. Sajnos a lakosság jelentős részének ez egy sor életminőséget rontó tünet kezdetét jelenti, ami nagyon is komoly terhet jelenthet a mindennapi életben.
Az Egyesült Királyságban az egyik legmagasabb a szénanátha aránya a világon: a statisztikák azt mutatják, hogy a gyermekek 10-15%-a és a felnőttek 26%-a szenved – szénanáthától. A Pollen UK igazgatója és az Allergy UK tudományos igazgatója szerint 2030-ra az előrejelzések szerint Angliában a lakosság közel felét érinti majd a szénanátha.
Az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés, az urbanizáció, a tápanyaghiány és a stressz mind összefüggésbe hozható az emelkedő esetszámokkal, azonban természetes tápanyagokkal lehetséges a tünetek kockázatának és hatásának csökkentése.
Mi az a szénanátha?
A szénanátha orvosi elnevezése az „allergiás nátha”, melyet az okoz, hogy immunrendszerünk megtámadja a növények, fák és fűfélék levegőből származó pollenjét. A virágpor az a finom por, amelyet a növények szaporodási ciklusuk részeként bocsátanak ki. A fű pollenje a leggyakoribb allergén, de a fák és a gyomok pollenje is okozhat allergiás reakciókat.
A túlzott reakció arra készteti az immunrendszert, hogy „IgE” (immunglobulin E) antitestet termeljen. Az IgE a fehérvérsejtekhez kötődik és ez a kémiai hisztamin felszabadulását követően gyulladást okoz. A hisztamin a felelős a szénanáthával kapcsolatos klasszikus tünetekért. A szénanáthának ugyanazok a tünetei, mint az egész évben aktuális allergiás nátha tüneteinek, de a kora tavaszi és nyári hónapokban pollenekre adott reakcióként jelentkezik.
Mik a tünetek?
- Viszkető szem/torok
- Tüsszögés, orrdugulás/orrfolyás
- Könnyező, kivörösödő szem (allergiás kötőhártya-gyulladás)
- Fejfájás, elzáródott melléküregek
- Légszomj
- Fáradtság
Miért emelkedik a szénanáthában szenvedők száma?
Klímaváltozás
A jelenlegi kutatások azt mutatják, hogy a szénanáthaszezonnal való megbirkózás egyre nehezebb lesz, az éghajlatváltozás pedig az előrejelzések szerint fokozza a pollenszezon súlyosságát. A pollenszezon is várhatóan korábban kezdődik és tovább tart, ahogy a hőmérséklet felmelegszik és a szén-dioxid-koncentráció emelkedik. Ez valószínűleg súlyosabb és hosszabb ideig tartó tünetekhez vezet .
Környezetszennyezés és urbanizáció
Számos tanulmány bizonyítja, hogy a levegőben szálló szennyező anyagok és a szénanátha között szoros az összefüggés. A levegőszennyező anyagok módosíthatják a pollen allergén hatását az allergénekkel való kölcsönhatás révén beleértve a következőket:
- elősegíti a pollen allergén felszabadulását
- adjuvánsként hatnak az IgE által közvetített válaszok stimulálására
- módosítja az allergén potenciált
- egyes allergének expressziójának fokozása a pollenszemekben
- A kutatások azt mutatják, hogy a fű pollenjének allergén hatása városokban nagyobb, mint vidéken
Stressz
Az allergiákat az immunrendszer zavarainak tekintik, és a krónikus stressz az immunrendszer szabályozási zavarához vezethet. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a stressz a „21. század egészségügyi járványának” minősül.
Higiénia
A modern higiéniai hipotézis azt sugallja, hogy az allergia megnövekedett kockázata annak köszönhető, hogy ragaszkodunk a tisztasághoz, és nem vagyunk kitéve a mikrobák széles körének. Ez megfosztja szervezetünket az immunstimulációtól, megzavarva az immunrendszer normális fejlődését.
Rossz bélműködés
Összetett kölcsönhatás van az étrendünk, a mikrobiótánk és az immunrendszerünk között. A nyugati stílusú étrend fogyasztása hozzájárulhat az immunrendszer számára fontos, kulcsfontosságú mikrobafajok elvesztéséhez. A bél mikrobióta diverzitásának hiánya minden típusú allergiával összefüggésben áll, különösen a szezonális allergiával.
A szénanátha sokaknál a tavasz kezdetén kezdődik, másoknak valamivel később. Előzetesen érdemes vigyázni magunkra, minimalizálni a stresszt és a szennyező anyagoknak való kitettséget, valamint támogatni az immunrendszerünket és bélrendszerünket. A gyulladást előidéző élelmiszerek elkerülése előnyös lehet, valamint csökkentheti az allergiás potenciált azáltal, hogy kerüli a gyakori allergén ételeket. Érdemes lehet utánajárni, hogy van-e ételintoleranciája.
Ha szeretné elkerülni az OTC antihisztaminokat és a velük járó mellékhatásokat, akkor vannak olyan tápanyagok, amelyek természetes antihisztaminként hatnak a szervezetben. Amellett, hogy a szervezetben termelődik, a hisztamin bizonyos élelmiszerekben is megtalálható, így a magas hisztamintartalmú élelmiszerek, például bor, sajt, kávé és csokoládé fogyasztásának csökkentése is hasznosnak bizonyulhat. Az ételek fontos tápanyagforrások, étrendünkkel módosíthatjuk az allergiás betegségek kockázatát vagy súlyosságát.