Az inszomnia nagyon gyakori jelenség, a becslések szerint az Egyesült Királyság lakosságának 25%-a szenved alvásproblémáktól. A tudomány azonban talált egy megoldást. Ez pedig a cseresznye- és meggyfélékben, különösen a Morello vagy a Montmorency meggyben rejlik.
A meggy természetes forrása a melatoninnak, más néven alváshormonnak, mely nélkülözhetetlen az alvás szabályozásában és kiváltásában betöltött szerepe miatt.
Egy 2022-es tanulmány kimutatta, hogy a meggy fogyasztása javítotja a tartós figyelmet, az éberség érzését és a mentális fáradtságot, s ezek mind alátámasztják az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásában való alkalmazását.
Az alvás minősége tovább javítható, ha a meggyet magnéziummal és glicinnel kombináljuk.
Az álmatlanságot az éjszakai elalvási vagy átalvási nehézségek jellemzik és sokan napközben is ingerlékenységet vagy fáradtságot tapasztalnak. A rossz alvás sok ember számára nagy probléma, ami befolyásolhatja életminőségünket.
A cseresznye gazdag proantocianidin-forrás és természetes forrása a melatoninnak is.
Számos klinikai tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a meggy már két hét alatt javítja az alvást és növeli a melatoninszintet. Az altatókra jellemző nyugtató mellékhatás hiánya miatt nagyobb valószínűséggel találja energikusabbnak magát másnap. Ezen túlmenően a meggy napközbeni fogyasztása javította a tartós figyelmet, az éberség érzését és a mentális fáradtságot, ami támogatja az alvás és az ébrenlét egyensúlyának szabályozását.
Kiderült, hogy a meggy befolyásolja a triptofán aminosav melatoninná történő átalakulását, aminek óriási jelentősége van az alvás szempontjából.
Egyéb alvástámogató tápanyagok:
A meggy önmagában is hasznos lehet a melatonintartalma miatt, de az alvás tovább javítható, ha a cseresznyét magnéziummal, glicinnel kombináljuk.
A magnézium elengedhetetlen ásványi anyag az alvás támogatása érdekében. Hiánya, nem megfelelő étrend esetén -ahogyan az gyakran előfordul – rossz alvással és álmatlansággal jár. A magnéziumbevitel növelése jótékony hatású lehet a pihentető alvás visszanyerésében. Úgy gondolják, hogy a szuboptimális magnéziumbevitel hozzájárulhat az alváshormon, a melatonin termelésének csökkenéséhez. A bizonyítékok arra utalnak, hogy az alváshiány csökkentheti a magnéziumszintet.
Ezenkívül a tanulmányok azt sugallták, hogy a magnézium szabályozó hatással van a szerotoninra és a dopaminra, az alacsony magnéziumszint pedig hozzájárul a neurotranszmitterek egyensúlyának felborulásához, ami álmatlanságot és alvási problémákat okoz. A magnézium-kiegészítés nyugtató hatást fejthet ki, amely hozzájárul az ellazuláshoz, az alvásra való nyugodt felkészüléshez.
Glicin
A glicinről (nem esszenciális aminosav) azt tartják, hogy javítja az alvást azáltal, hogy kölcsönhatásba lép a test maghőmérsékletének szabályozásával. Úgy tartják, hogy a glicin hűti a testet, és ezáltal javítja az alvási időt. Azoknak a mérsékelten alváshiányos személyeknek, akik elalvás előtt 3 gramm glicint kaptak, javult az alvásuk és javultak a kognitív funkciók már a következő napon.
A VitaHelp szakmai vezetőjének, Mosó Attilának ajánlására, az alvás támogatására: Cyto-Night, amely organikus Montmorency-meggy-port tartalmaz.
Képünk illusztráció!
https://www.viridian-nutrition.com/blog/news/sour-cherries-a-natural-sleep-remedy